забавниинтересно

Основите на автомобилния маркетинг са поставени от жена

Съпругата на създателя на автомобила Карл Бенц предприема първото пробно пътуване с каляска оборудвана с двигател с вътрешно горене за да покаже на света че това велико изобретение съществува. Изминава 106 километра, което за времето си е истинско постижение.

През 1888 г. една млада госпожа, придружена от двете си деца, скришом се промъква в гаража на китна къщичка в град Манхайм. Тримата тихо избутват малката каляска с три колела. Въпросната дама не е нито нагъл крадец, нито дрипава водачка на банда скитници.  За да помогне на своя съпруг Карл, Берта Бенц, се решава на отчаяна стъпка и заедно с двамата си синове подкарва возилото и поема на дълго, граничещо с лудост или героизъм пътуване към градчето Пфорцхайм, отстоящо на 106 километра от Манхайм…

През 1883 г. 37-годишният ентусиаст убеждава няколко предприемачи от Манхайм и околностите да се доверяват на обещанията му че може да конструира надеждни топлинни двигатели и финансират начинанието му. Създадено е сдружение, което оглавява той самият, и още през същата година фабриката за газови двигатели Deutz, създадена от Николаус Аугуст Ото има пълноправна и доста сериозна конкуренция в лицето на Benz & Co. Rheinische Gasmotorenfabrik Mannheim („Фабрика за газови двигатели – Манхайм”). Но когато идеите за самоходно возило окончателно изкристализират в главата на Бенц, той събира управителния съвет на фирмата и обявява на своите съдружници, че възнамерява да се заеме с проектирането на леки двигатели за превозни средства. Това идва като гръм от ясно небе за предприемачите, които се противопоставят на тази „налудничава” идея. Бенц от своя страна нито за миг не се разколебава в същността и смисъла на идеите си, продава своите акции, напуска фирмата и с получените пари обзавежда собствена работилница. Скоро той намира нови спонсори за замислите си, а с парите основава компанията Benz & Cie. В офиса от сутрин до вечер той чертае и проектира, изчислява и конструира и през 1885 г. поставя първия малък и специално конструиран за задвижване на превозно средство бензинов двигател върху триколка.

За съжаление обаче, когато решава да демонстрира на Парижкото изложение за превозни средства през 1887 г., изделието му е забутано в далечните ъгли на изложбената площ, сред обикновени каляски и каруци. Малцина успяват да видят иначе брилянтното творение, а повечето от тях по-скоро недоумяват каква е това странно триколесно возило, натоварено с разни железни устройства. Огорченият Бенц се прибира вкъщи и  се жалва на съпругата си Берта. И така, жена му решава да вземе нещата в свои ръце, като измисля една блестяща рекламна кампания за произведението на мъжа си.

Уникалното й пътешествие е изпълнено с романтичен авантюризъм, а тримата пътници – 15-годишният Ойген, по-младият с една година Рихард и главният инициатор и организатор на това пробно пътуване – самата Берта, трябва да се справят с най-невероятни премеждия. Решителната дама се сблъсква със същинските автомобилни неволи, при които демонстрира истински талант. Тъй като тогава бензинът не се е наливал в специални станции, както днес, а се изхвърлял като отпадък или се продавал като разтворител, бензиностанции за Бeрта стават дрогериите, а когато не открива такива магазини, тя храни „многогоривния” мотор с разни други субстанции, като химически разтворители, служещи за почистване. Находчивата шофьорка изолира прокъсан кабел със собствения си жартиер, почиства запушения горивен тръбопровод с фибата си за коса, а спирачките са ремонтирани от срещнатите по пътя обущари, които сменят кожените им ленти…

След „пробното” пътуване съдбата на съпруга бързо се променя. Бенц получава от областното управление на великото херцогство Баден официален документ, разрешаващ му да управлява моторното возило. Разходките му с колата стават често явление, а при движението си тя често е съпроводена от цяла тълпа потни, задъхани и развълнувани хора, които виждат в нея символ на настъпващата нова ера.

Източник: tbmagazine.net