Ръководство за автомобилни ключове и дистанционни
Повечето от съвременните автомобилни ключове са съставени от 3 основни компонента:
- Механичен ключ за отключване на вратите
- Кодиран електронен чип с шифър ‘transponder key’, който се прочита от автомобила преди да стартирате двигателя
- Дистанционно с което отключвате автомобила и спирате алармата
Тези ключове са сигурни но също така и скъпи – ако се наложи тяхната подмяна поради загуба или счупване – отнема време. Мислете за тях като за някакво скъпо бижу – пазете ги на сигурно и безопасно място.
Кодиран електронен чип – Transponder key
- Електронен чип, съдържащ зашифрован код, вграден в пластичните части на ключа е представен през 1995г. Чипът е пасивен и не се нуждае от допълнително захранване(батерия) – съдържащия се в него шифър се прочита от автомобила при опит за стартиране на двигателя.
- Ако случайно загубите този ключ или го счупите, няма да можете да стартирате двигателя.
- Ще трябва да се върнете при продавача или в оторизиран сервиз за да ви сменят ключа. Необходимо е да се програмира на ново вашият имобилайзер за да може да разпознае новия код от ключа.
Главни ключове – Master keys
Много от по-ранните модели автомобили са били снабдени с „главен ключ“ ( често червен на цвят ), който не е бил проектиран за ежедневно ползване.
Търговеца използвал този главен ключ за направата на нов – по образец, или за резервен ключ за този автомобил.
- За съжаление, ако повредите или загубите главният ключ, подмяната му с нов струва много скъпо.
- Производителите на автомобили, на практика са преустановили използването на главни ключове. Те в момента съхраняват специфична за автомобила секретна информация в глобална база данни, която се използва от търговците ако се наложи пре-програмирането на автомобила или замяната на ключа.
- Ако имате купувате използван автомобил, проверете документацията. Уверете се, че ще получите всички ключове включително и главния ключ ако е необходимо.
Променливи кодове – Rolling codes
В ранните си версии, ключовете с кодиран електронен чип използвали статични(фиксирани) кодове – ключа изпращал един и същ код всеки път когато се използвал.
- Ключовете с „променливи кодове“ променят кода си при всяко използване. Те са въведени през 1999г и намират голяма употреба и до днес.
- На практика те не могат да бъдат копирани. Те предлагат високо ниво на сигурност но подмяната им струват много по-скъпо при загуба или повреда.
- Времето и цената варират в зависимост от производителя – очаквайте да платите около 100 лв и чакане от поне 3 дни за подмяна на ключа.
- Подмяната на ключа може да бъде много по-скъпа ако съдържа дистанционно за управление на централното заключване и алармата.
Дистанционни – Remote controls
Над 90% от съвременните автомобили са оборудвани с дистанционно за отключване на вратите и изключване на алармата. Много удобно, но не и без съпътстващите проблеми:
- Някои използват инфрачервена светлина но повечето използват радиопредавател за да изпратят кодирания сигнал до приемника в автомобила.
- Честотата на тези радиовълни(418Mhz или 433.9Mhz) е близка до честотата за комуникация на МО(Министерство на Отбраната), любителски радиостанции и други, широко употребявани честоти.
- При поява на радио смущения, в редки случаи е възможно да възникне проблем с отключването на автомобила.
- Съвременните автомобили обикновено са много по-добре защитени от радио смущения но проблема си остава за по-старите автомобили, особено за тези, направени преди 1995г.
Какво да правим ако дистанционното не работи?
- Проверете батерията – дали не се е изтощила.
- Ако мислите, че проблема може да е причинен от радио смущения – опитайте да използвате дистанционното от по-близко разстояние до автомобила.
- Автомобили при които, с дистанционното се управлява и централно заключване, трябва да имат и друга възможност за отключване на вратите с нормален метален ключ без да е изгасена алармената система. Този резервен вариант трябва да е описан в ръководството на автомобила.
- Внимавайте Ръководството да не остане заключено в автомобила след като се окаже, че дистанционното не иска да сработи.
източник: theAA.com